Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(6)
Form of Work
Książki
(6)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(3)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(5)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia Radlin
(6)
Author
Koper Sławomir (1963- )
(2)
Ablewska Małgorzata
(1)
Bany Bożena
(1)
Bergman Aleksander
(1)
Głódź Sławoj Leszek (1945- )
(1)
Kuć Karolina
(1)
Litwinczuk Katarzyna
(1)
Ogórek Magdalena (1979- )
(1)
Ronin Anna
(1)
Sumliński Wojciech
(1)
Szponar Wiktor (1991- )
(1)
Year
2020 - 2025
(3)
2010 - 2019
(1)
2000 - 2009
(2)
Time Period of Creation
2001-
(4)
Country
Poland
(6)
Language
Polish
(6)
Audience Group
Dorośli
(4)
Demographic Group
Literatura polska
(3)
Subject
Aktorzy polscy
(1)
Doświadczenie z pogranicza śmierci (NDE)
(1)
Eschatologia
(1)
Esesmani
(1)
Film polski
(1)
Filmowcy polscy
(1)
Heydrich, Reinhard (1904-1942)
(1)
II wojna światowa
(1)
II wojna światowa (1939-1945)
(1)
Kabareciarze
(1)
Kabaret Dudek
(1)
Kabaret Tey
(1)
Kabaret pod Egidą
(1)
Kabarety
(1)
Komunizm
(1)
Kradzież dzieł sztuki
(1)
Menten, Pieter Nicolaas (1899-1987)
(1)
Morskie Oko (Warszawa ; teatr)
(1)
PRL
(1)
Poeci polscy
(1)
Przestępcy wojenni
(1)
Qui Pro Quo (Warszawa)
(1)
Restytucja dóbr kultury
(1)
Reżyserzy polscy
(1)
Salon Niezależnych
(1)
Straty wojenne
(1)
Teologia katolicka
(1)
Wächter, Otto (1901-1949)
(1)
Zaginione dzieła sztuki
(1)
Zielony Balonik (Kraków)
(1)
Zmartwychwstanie
(1)
Śledztwo i dochodzenie
(1)
Życie pośmiertne
(1)
Życie wieczne
(1)
Subject: time
1901-2000
(3)
2001-
(3)
1939-1945
(2)
1945-1989
(2)
1989-2000
(2)
Subject: place
Polska
(2)
Austria
(1)
Niemcy
(1)
Genre/Form
Biografia
(2)
Opracowanie
(2)
Reportaż
(1)
Domain
Historia
(3)
Kultura i sztuka
(3)
Religia i duchowość
(1)
6 results Filter
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Radlin
All copies are currently on loan: sygn. 943.0 (1 egz.)
Book
In basket
Gwiazdy kina PRL / Sławomir Koper. - Warszawa : Wydawnictwo Fronda, copyright 2022. - 327, [1] strona : ilustracje ; 24 cm.
Kino PRL-u. Możemy się zżymać na papierowe dialogi i natrętną propagandę, ale był to jedyny czas w historii polskiej kinematografii, kiedy zachodni recenzenci czekali na nowe obrazy z Polski. Scenariusze znad Wisły (jak np. „Kanał” Stawińskiego) podbijały serca włodarzy Hollywoodu, a termin „filmowa szkoła polska” został wpisany na stałe do światowego słownika popkultury. Polscy reżyserzy zażywali sławy porównywalnej do Antonioniego i Kurosawy, polscy aktorzy stawali się gwiazdami festiwali filmowych. Zostały tylko wspomnienia.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Radlin
There are copies available to loan: sygn. 791.071.2(438) (1 egz.)
Book
In basket
Mistrzowie polskiego kabaretu / Sławomir Koper. - Warszawa : Wydawnictwo Fronda, copyright 2023. - 384 strony : ilustracje ; 23 cm.
Kiedy przyciśnie nas bieda, kryzys i ból istnienia, na przekór wszystkiemu uciekamy w świat żartu i beztroski. Ruszamy do kabaretu by zobaczyć jak artyści kpią w żywe oczy z tych którzy zgotowali nam kłopoty. W kabarecie jest wszystko piosenka, poezja i pieprzny dowcip. Nie dziwota, ?kabaret? to przecież nazwa zestawu naczyń z przyprawami - sól z pieprzem, coś dla smaku. Dla każdego coś miłego. Polski kabaret mocno się zmienił przez ponad stulecie swojego istnienia. Zaczęło się od krakowskiego ?Zielonego balonika? wzorującego się na paryskich kabaretach z Montmartre?u. W Polsce międzywojennej kabaret przybrał formę teatrzyku, oscylującego między rewią a klasycznym kabaretem. Podstawą były: literackie teksty najwyższej próby, gwiazdorskie aktorstwo i mistrzowska konferansjerka. Z kolei po drugiej wojnie światowej kabaret przejął rolę politycznego odgromnika ? zarówno montowanego przez niepokornych twórców jak i przez władze polityczne. Na scenach kabaretowych występowała śmietanka aktorska, a cięte, złośliwe i pełne aluzyjnych treści teksty pisali znani autorzy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Radlin
There are copies available to loan: sygn. 792.7(438) (1 egz.)
Book
In basket
Dlaczego obraz Gustava Klimta „Złota dama” nie był w latach 30. XX wieku eksponowany w Wiedniu pod prawdziwym tytułem? Co watykański dygnitarz, biskup Alois Hudal, miał wspólnego ze szlakiem szczurów, którym przemycano hitlerowskich zbrodniarzy do Ameryki Południowej? Czy profesorowie Uniwersytetu Lwowskiego musieli zginąć, bo posiadali kolekcje obrazów o wielkiej wartości artystycznej? Jak to możliwe, że zabójca Polaków i złodziej ich kolekcji po II wojnie światowej funkcjonował bezpiecznie jako szósty najbogatszy człowiek w Holandii? Czy naprawdę istnieje „Odessa”, organizacja pomagająca w ucieczce zbrodniarzy do Ameryki Południowej, handlująca dziełami sztuki zrabowanymi ofiarom hitlerowskiego terroru? Reinhard Heydrich, Pieter Nicholas Menten, Otto Gustav Wachter - czy pasja kolekcjonerska i osobisty udział w zbrodniach wojennych to jedyne wspólne elementy biografii nazistowskich oficerów? Kontynuacja bestsellera Magdaleny Ogórek „Lista Wachtera. Generała SS, który ograbił Kraków”.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Radlin
There are copies available to loan: sygn. 7.025(438) (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Radlin
There are copies available to loan: sygn. 94(438).083 (2 egz.)
Book
In basket
Obudziłam się pod białym prześcieradłem w szpitalnym prosektorium. Wiedziałam, że urodziłam żywe dziecko i znałam dokładną godzinę swojej śmierci. Według ankiet przeprowadzonych w ciągu ostatnich 40 lat, do Doświadczenia Śmierci Klinicznej, near death expierience, (NDE) przyznaje się od 4,2 do 5% społeczeństwa. Czy to możliwe, aby kilka tysięcy przebadanych ludzi, w różnym wieku, na przestrzeni kilkudziesięciu lat, z pięciu kontynentów, o różnych wierzeniach i światopoglądach, miało tę samą halucynację albo byli ze sobą w spisku? Badania dra Pima van Lommela przeprowadzone w latach 1988-1992 opublikowane w prestiżowym piśmie medycznym „The Lancet”, objęły 344 pacjentów z grupy 509, które przeżyły reanimację po zawale serca. Na świecie istniały jeszcze trzy programy badawcze nad Doświadczeniem Śmierci Klinicznej: jeden w USA i dwa w Wielkiej Brytanii, objęły one 562 pacjentów. Wszystkie dały podobne wyniki, ale żaden nadal naukowo nie wytłumaczył zadziwiającego zjawiska. Bo najważniejszy wniosek z tych programów badawczych jest taki, że Doświadczenia Śmierci Klinicznej, pochodzą z chwili, gdy funkcje mózgowe są całkowicie zatrzymane. Pacjenci pamiętali dokładnie treść rozmów lekarzy i podejmowane czynności w czasie, kiedy ich elektroencefalogram (EEG) był płaski. Żadne halucynacje nie mogłyby być zapamiętane, gdyż kora mózgowa w tym momencie była nieaktywna. Będąc z „drugiej strony”, widziałem moment, kiedy lekarz wyszedł z sali i zakomunikował moim bliskim, że umarłem i teraz trwa tylko procedura odłączania. Słyszałem, jak rodzina rozmawia o moim pogrzebie. Żona mówiła, żeby pochować mnie w ślubnym garniturze. Skrzydełka Podczas swojego teologicznego śledztwa korzystałem z najbardziej znanych relacji pacjentów po NDE. Pod lupę wziąłem takie światowe bestsellery jak Trafiona przez piorun Glorii Polo, Niebo istnieje naprawdę Coltona Burbo, Dowód Ebena Alexandra, Przejście Piotra Kalinowskiego, Byłem w niebie Richarda Sigmunda oraz wielu innych. Korzystałem także z badań autorstwa Raymonda Moody’ego (Życie po życiu), Pima van Lommela (Wieczna świadomość) oraz opracowań Antoniego Socciego (Ci, którzy wrócili z zaświatów) oraz Johna Burkego (Zobaczyć niebo). Osobiście spotkałem się także z pacjentami, przeprowadziłem wywiady oraz zebrałem dokumentację medyczną. Czy świadkowie życia po śmierci mówią prawdę? Ks. Wiktora Szponar urodził się w 1991 roku w Sosnowcu, obecnie jest wikariuszem w parafii św. brata Alberta w Gdańsku. Przed wstąpieniem do seminarium był reporterem w TVP Gdańsk, wcześniej współpracował ze Studencką Agencją Radiową na Politechnice Gdańskiej. Studiował na Uniwersytecie Gdańskim administrację i dziennikarstwo, które przerwał, żeby zostać księdzem. Jako kleryk IV roku był redaktorem prowadzącym książkę „Księża bez cenzury. Rozmowy pod koloratką”, która okazała się bestsellerem. Interesuje się teologią moralną, jest miłośnikiem liturgii i Pisma Świętego.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Radlin
There are copies available to loan: sygn. 272-17 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again